Jak szybko i skutecznie sprawdzić czas ładowania się strony na smartfonach?

Jeżeli prowadzisz stronę internetową z pewnością zdajesz sobie sprawę, że co najmniej 60% użytkowników przegląda ją w swojej komórce. Zakupy na telefonie dzisiaj też nikogo nie dziwią i coraz więcej osób wybiera właśnie taki sposób dokonywania transakcji, odstawiając komputer na biurko. Nasz telefon staje się naszym podręcznym komputerem, gdzie możemy wykonywać coraz więcej czynności, a zakupy w mobile to już norma.

 

Czy zastanawiasz się czasami, jaki czas ładowania strony na komórkach ma Twoja witryna? Być może świetnie zarabia i realizuje swoje cele na komputerach, a dla odmiany na ruchu z mobile notuje coraz większe współczynniki odrzuceń? Wierz mi, że warto zająć się tym problemem, gdyż cały nasz marketing nie pomoże w momencie, gdy nasza strona ładuje się baaardzzooooo dłłuuuugooooo…:)

 

czas ładowania strony na mobile

 

Przede wszystkim zbadaj problem… Czyli, jaki mam czas ładowania strony na mobile?

 

Dokładnie tak. Nie daj sobie też wmówić, że strony na komórkach gorzej sprzedają, ponieważ ludzie wolą kupować na komputerze. Takie zjawisko owszem miało miejsce, ale jakieś 2 lata temu. A to cała epoka w świecie internetu i coraz sprawniejszych technologii. Strona, która nie radzi sobie na mobajlu może tracić nawet 60% zysków, które mogłaby generować. Aby to zmienić musisz na sam początek przeanalizować, jak Twoja strona zachowuje się na komórkach.

 

Do tego możesz posłużyć się kilkoma narzędziami dostępnymi w sieci zupełnie za darmo. Cała analiza zajmie Ci dosłownie kilka sekund. Więc chyba warto:) Do takiego audytu  mogą posłużyć dwa narzędzia, które udostępnia sam google.

 

Pierwsze z nich to chyba najbardziej znane PageSpeed Insight. Dzięki niemu zobaczymy, jak nasza strona spisuje się zarówno na komputerze, jak i na smartfonach. Oczywiście danych dostaniemy dużo więcej. Dowiemy się między innymi jakie elementy wymagają poprawy i z pewnością dobrze będzie te kwestie omówić z deweloperem zajmującym się naszą stroną. Zastosowanie się do tych wskazówek powinno bardzo pozytywnie wpłynąć na ładowanie się naszej strony.

 

Drugie narzędzie to również pochodzący od googla Test Optymalizacji Mobilnej. W tym wypadku dostaniemy szybką odpowiedź czy nasza strona jest dostosowana do urządzeń mobilnych.

 

A tam testy, kogo one obchodzą…

 

Oczywiście to, że Twoja strona ma słaby wynik w powyższych narzędziach nie musi od razu ją skreślać w oczach użytkowników. Jednak, aby zobaczyć ją dosłownie oczami klienta warto skorzystać z narzędzia, które daje nam jedna z przeglądarek, a mianowicie Google Chrom.

 

Zobacz, jak Twoja strona ładuje się na telefonach komórkowych.

 

Nie wiem czy sobie z tego zdajesz sprawę, ale Google Chrom posiada wiele ciekawych funkcji, które mogą nam uzmysłowić wiele istotnych faktów o przeglądanych stronach www. Osobiście uważam, że funkcjonalność którą Ci zaraz pokaże, spisuje się dużo lepiej od testów, które opisałem powyżej i ma jedną podstawową zaletę… dzięki niej widzisz cały proces ładowania się strony w przeglądarce.

 

Poniżej krótka instrukcja ze slidami krok po kroku>>>.

 

Po pierwsze otwórz stronę, którą chcesz przetestować dla mojego przykładu posłużę się portalem onet.pl

 

załaduj stronę

 

Następnie uruchom konsolę dla deweloperów wciskając na klawiaturze przycisk „F12”

 

Po uruchomieniu się konsoli wybierz z zakładek u góry sekcję „network”

 

wciśnij przycisk network

 

W następnym kroku przełącz w lewym górnym rogu zakładkę widok dla urządzeń mobilnych. Dzięki temu widok sprawdzanej strony zmieni się na ten znany nam z telefonów komórkowych.

 

krok 3

 

W następnym kroku możesz wybrać model telefonu, który Cię interesuje. Domyślnie dostępnych jest kilka modeli Iphone oraz Samsung Galaxy S. Jeżeli interesuje Cię inny telefon możesz wybrać z rozwijanego menu pole „edit”, gdzie znajdziesz również inne dostępne marki.

 

wybierz model telefonu do sprawdzenia szybkości ładowania strony

 

Warto też rozszerzyć okno konsoli deweloperskiej aby widzieć wszystkie dostępne opcje

 

rozszerz okno konsoli

 

Następnie wybieramy zakładkę online i z wysuwanego menu wybieramy opcję „slow3g” dzięki czemu będziemy mogli sprawdzić warunki dla słabszych łącz internetowych.

 

 

Na koniec odświeżamy naszą stronę przy pomocy kombinacji klawiszy „ctrl” + „F5” i już możemy obserwować jak nasza strona zachowuje się w czasie ładowania na telefonie komórkowym.

 

odśwież stronę i sprawdź czas ładowania się strony na smartfonach

 

Stała obserwacja i analiza naszej strony może mieć ogromny wpływ na nasze wyniki sprzedażowo- marketingowe. Jeżeli jeszcze nie robiliście tego pod kątem wyników w mobile, to już najwyższy czas aby przyjrzeć się naszej stronie dokładnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error

Artykuł był pomocny? Podziel się nim ze swoimi znajomymi :)